9 czerwca 2016 roku wręczyliśmy ostatnie medale i trofea za zmagania w piłce nożnej. Jest to dyscyplina, która rokrocznie kończy wspaniałą rywalizację sportową dzieci i młodzieży w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży.
Przez cały rok szkolny uczniowie walczyli o indywidualne trofea oraz reprezentowali swoje szkoły. Różnorodność i mnogość dyscyplin pozwalała na udział w tej imprezie tysiącom uczestników. Było to możliwe dzięki Wydziałowi Sportu Urzędu Miasta Krakowa, który w całości finansował to przedsięwzięcie. Większość rozgrywek toczyła się na obiektach Centrum Rozwoju COM COM ZONE w Nowej Hucie oraz w małej hali TAURO ARENA KRAKÓW. Dodatkowymi miejscami rozgrywek były podkrakowskie stoki narciarskie, tereny KS Hutnik, stadion MOS Kraków „Wschód” oraz sale gimnastyczne kilkunastu krakowskich szkół ponadgimnazjalnych.
Głównym realizatorem Krakowskiej Olimpiady Młodzieży w tym roku szkolnym był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”.
Rywalizacja odbywała się na 3 poziomach:
– Igrzyska Młodzieży Szkolnej – dla uczniów szkół podstawowych,
– Gimnazjada Młodzieży – dla uczniów szkół gimnazjalnych,
– Licealiada Młodzieży – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Dla każdego poziomu szkół prowadzono klasyfikację współzawodnictwa w trzech kategoriach: ogólnej, oraz osobno dla dziewcząt i chłopców.
Rywalizację szkół podstawowych, podobnie jak przed rokiem, zdominowała Szkoła Podstawowa Nr 162, dystansując swoich przeciwników we wszystkich kategoriach. W sumie w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej udział wzięły 92 szkoły – 83 w zawodach dziewcząt i 85 w zawodach chłopców. We wszystkich imprezach Igrzysk wystartowało 6282 uczestników, rozegrano łącznie 34 finały miejskie.
Współzawodnictwo szkół gimnazjalnych we wszystkich kategoriach wygrało Gimnazjum Nr 1. Na drugim stopniu podium, również we wszystkich kategoriach uplasowało się Gimnazjum Nr 16. W zawodach Gimnazjady Młodzieży udział wzięło 5944 uczestników z 67 krakowskich gimnazjów – 63 w kategorii dziewcząt i 64 w kategorii chłopców. Rozegrano łącznie 31 finałów miejskich.
Rywalizację szkół ponadgimnazjalnych w klasyfikacji łącznej wygrało II Liceum Ogólnokształcące, które zdobyło także drugie miejsca w punktacji zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Zespół Szkół Łączności kolejny raz wywalczył najwyższe miejsce w rywalizacji chłopców, natomiast wśród dziewcząt tryumfowało VIII Liceum Ogólnokształcące. Na najniższym stopniu podium we wszystkich kategoriach uplasowało się VII Liceum Ogólnokształcące. Łącznie w Licealiadzie Młodzieży startowało 4561 uczestników z 52 szkół ponadgimnazjalnych – 41 w kategorii dziewcząt i 49 w kategorii chłopców. W sumie rozegrano 37 finałów miejskich.
Łącznie w zawodach systemowych i pozasystemowych w roku szkolnym 2015/2016 wzięło udział 211 krakowskie szkoły, w tym w zawodach dziewcząt 187, a w zawodach chłopców 198 szkół. Ogólnie we wszystkich imprezach uczestniczyło 16.937 dziewcząt i chłopców. Rozegrano 102 finały miejskie.
Stuprocentową obecność na wszystkich imprezach KOM zanotowały szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 162, Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi, Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum Nr 7, Gimnazjum Nr 16, VIII Liceum Ogólnokształcące i XIII Liceum Ogólnokształcące.
Podsumowując tą 10-cio miesięczną imprezę, realizowaną przez Urząd Miasta Krakowa, należy podkreślić jej niebywały wkład w popularyzację sportu wśród dzieci i młodzieży. Nasza Olimpiada co roku gromadzi dziesiątki tysięcy uczestników z ponad 200 krakowskich placówek oświatowych, dając możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji sportowych w niemal 20 różnorodnych dyscyplinach. Wynik finalny, czyli uśmiech na twarzy naszych uczestników jest czymś, co wspaniale pokazuje korzyści płynące z udziału w Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Koordynator KOM 2015/16
Artur Grzegorczyk

   
     © 2022 Krakowska Olimpiada Młodzieży | MOS Wschód Kraków

Znajdź nas: